Clockwise from top left; Hailey Clark swims in the 100-meter freestyle event for girls ages 11 and 12; swimmers Jackson Stahlman, from left, Hunter Stunz and Laura Campbell get set to dive in; Coach Nana Ward, left, keeps her eye on the swimmers while parent Barbie Barr shoots photos as swimmer Conner Kreutziger looks on; announcer Dave Parsons calls out the next event; a close-up of a stopwatch used to time swimmers; PAST team members warm up before the meet.
Following are individual results for PAST team members.
50 SC* Meter Freestyle
Girls 8 & Under
First, Laura Campbell,
1:35.15
Boys 8 & Under
First, Hunter Stunz, 1:00.57;
second, Jackson Stahlman,
1:09.02.
Girls 10 & Under
First, Taylor Alcorn, 57.42.
Boys 10 & Under
First, Kyler Spaeth, 44.01.
100 SC* Meter Freestyle
Girls 11-12
First, Hailey Clark, 1:20.00;
Boys 11-12
First, Forrest Garlough,
1: 32.68; second, Robert
Alcorn, 1:57.9.
Girls
First, Jenna Ward, 1:09.69.
Boys
First, Ian McClelland, 1:26.11.
25 SC* Meter Butterfly
Boys 8 & Under
First, Hunter Stunz, 36.97.
Girls 10 & Under
First, Aspen Alford, 28.43.
Boys 10 & Under
First, Miles Parson, 24.89;
second, Robbie Clark, 26.57.
50 SC* Meter Butterfly
Girls 11-12
First, Maddie Garlough,
43.53.
Boys 11-12
First, Robert Alcorn, 1:12.95.
25 SC* Meter Backstroke
Boys 6 & Under
First, Danny Nguyen, 45.51.
Girls 8 & Under
First, Laura Campbell, 48.22.
Boys 8 & Under
First, Hunter Stunz, 30.82;
second, Jackson Stahlman,
36.39.
Girls 10 & Under
First, Jadyn Clark, 26.65;
third, Jamie Barr, 40.57.
Boys 10 & Under
First, Dominic Ford, 28.83;
second, Zane Bailey, 36.32.
50 SC* Meter Backstroke
Girls 11-12
First, Maddie Garlough,
46.47; second, Kayla Spaeth,
48.20. Boys 11-12
First, Brown, Ryan C, 40.82.
Girls
First, Jenna Ward, 36.54.
100 SC* Meter IM
Boys 10 & Under
First, Conner Kreutziger,
1:56.59; second, Zach Parker,
2:10.71.
Girls 11-12
First, Kayla Spaeth, 1:51.99.
Boys 11-12 2,
First, Ryan Brown, 1:38.68.
25 SC* Meter Breastroke
Girls 10 & Under
First, Jadyn Clark, 30.23.
Boys 10 & Under
First, Conner Kreutziger,
23.71; second, Zach Parker,
26.20.
50 SC* Meter Breaststroke
Girls 11-12
First, Wynne Parsons, 50.28;
second, Alex Alford, 57.35.
Boys 11-12
First, Austin Cartwright,
58.94; second, Davie Nguyen,
1:09.93.
25 SC* Meter Freestyle
Boys 6 & Under
First Danny Nguyen, 35.41.
Girls 8 & Under
First, Laura Campbell, 42.95.
Boys 8 & Under
First, Jackson Stahlman,
29.38.
Girls 10 & Under
First, Aspen Alford, 22.60;
second, Taylor Alcorn, 26.14.
Boys 10 & Under
First, Kyler Spaeth, 18.98;
second, Zane Bailey, 29.75.
50 SC* Meter Freestyle Girls 11-12
First, Hailey Clark, 37.16.;
second, Alex Alford, 1:02.70.
Boys 11-12
Second, Forrest Garlough,
37.11; third, Davie Nguyen,
51.38.
Girls
First, Jenna Ward, 31.76.
Boys
First, Ian McClelland, 37.75.
100 SC* Meter
Freestyle Relay
Girls 10 & Under
First, Port Aransas Swim
Team ‘A’ :Aspen, Alford,,9;
Jamie Bar,10; Taylor Alcorn,9,
Jadyn Clark,10- 1:39.43.
Boys 10 & Under
First, Port Aransas Swim
Team ‘A’ : Dominic Ford, 9;
Zach Parker 10; Zane Bailey,
9; Robbie Clark, 9- 1:32.80.
200 SC* Meter
Freestyle Relay
Boys 11-12
First, Port Aransas Swim
Team ‘A’: Forrest Garlough,
12; Davie Nguyen, 12; Austin
Cartwright, 12; Ryan Brown-
12, 2:53.16.
100 SC* Meter Medley
Relay
Boys 10 and Under
First, Port Aransas Swim Team
‘A’ : Kyler Spaeth, 9; Miles
Parsons, 9; Ian McClelland,
9; Conner Kreutziger, 10-
1:27.77.
*SC = short course meters,
i.e. 25 meter pool instead of
50 meter pool.
Leave a Reply